Leverandør af overflade-behandling

Anodisering | Eloxering | Hårdeloxering | Klar-grønkromatering | Kemisk Polering | Satinblasting | Indfarvning | UV bestandigt indfarvning

Behandlinger

Vi tilbyder nedenstående overfladebehandlinger

CGB Eloxering lever op til alle krav i relevante standarder og arbejder med nedenstående standarder:

Natur og sort eloxering
MIL-A-8625 Type II & DS/EN ISO 7599:2010

Hårdeloxering
MIL-A-8625 Type III

Klar-grønkromat
DIN EN 12487 (tidligere DIN 50939) & MIL-C-5541 Type II Klasse 3

UV-bestandigt bronze indfarvning
DIN 17611

Kemisk polering
DIN 17611

Overblik over behandlingsstørrelser

BehandlingstypeHøjde (cm.)Længde (cm.)Bredde (cm.)Vægt (kg.)
Natur eloxering10037575125
Sort eloxering10037560125
UV-bestandigt bronze indfarvning10037545125
Hårdeloxering10037545125
Klar-grønchromat1002204075
Rød, grøn og blå indfarvning70605010
Kemisk polering90804025
Satinbehandling90154025

Firmaprofil

Om CGB Eloxering ApS

CGB Eloxering ApS blev grundlagt i 1988 af Claus Gregers Bjerg og er en moderne mindre eloxeringsvirksomhed som igennem mange år har specialiseret og effektiviseret sig inden for overfladebehandling af aluminium.

Virksomheden drives af en mindre gruppe medarbejdere, som alle har et unikt kendskab til eloxering. Alle medarbejdere sikrer sig med deres store viden, rådgivning og det tætte samarbejde med kunden, at emnerne gennemgår så få processer som muligt.

I gennem årene har udvikling, kvalitetssikring, procestekniker/optimering og miljøudvikling været kerneværdier for CGB Eloxerings målsætning - Vi opfylder desuden alle aktuelle krav til miljøgodkendelse og Arbejdstilsynet. Vi betjener en bred kundekreds og er leverandør af overfladebehandling til et bredt spektrum af industrielle og forskningsbaseret kundergrupper heriblandt udstyr til sundhedssektoren.

CGB Eloxering ApS har en målrettet miljøpolitik, som kort kan beskrives at gå ud på hele tiden søge at spare på ressourcerne via genbrug, som minimum at leve op til både myndighedernes og kundernes krav, at sørge for at medarbejderne er uddannet til at håndtere virksomhedens processer på korrekt og forsvarlig vis, både over for dem selv og naboer samt over for det omgivende miljø, og på en måde så kunderne sikres den ønskede kvalitet. Disse mål søges opfyldt ved at anvende avancerede og holdbare løsninger, som er miljøvenlige, rentable og etisk forsvarlige.

I modsætning til mange andre eloxerings-virksomheder har CGB Eloxering ApS ikke udledt egentligt spildevand siden 2008, hvorfor spildevandsudledning ikke længere kan betegnes som et væsentligt miljøforhold. Udledningen fra CGB Eloxering ApS har siden slutningen af 2008 begrænset sig til sanitært spildevand samt overskudsvand fra CGB ELoxerings anlæg for afsaltning af vandværksvand.

Link til Grønt Regnskab fra Miljøministeriet

Eloxeringsprocessen foregår med et unikt, selvudviklet, fuldautomatisk kransystem, som sikre en høj ensartet kvalitet.

  • 1
    Forbehandling
  • 2
    Oxidbehandling
  • 3
    Efterbehandling
  • 4
    Emballering

Forbehandling

Inden eloxeringsprocessen kan der foretages en mekanisk behandling f.eks. slibning, tromlepolering eller blæsning. Forbehandling hos CGB består af en lettere affedtning, hvor der fjernes let smuds og oliefilm. Herefter bejdses emnerne for at fjerne uønsket oxyd samt for at give overfladen en mat og ensartet struktur. Efter bejdsning skylles emnerne så evt. rester af bejdsebelægninger fjernes. Nu er emnerne klar til Oxydbehandling(Anodisering).

Oxidbehandling

Eloxeringsprocessen foregår i et svovlsyrebad, hvor en del af aluminiumsoverfladen omdannes til oxyd, samtidige med at der tilføres oxyd fra selve svovlsyrebadet. Dette gøres ved hjælp af en jævnstrømstransformator.

Efterbehandling

Efter eloxering er overfladen naturfarvet og klar til slutforsegling. Det foregår i et varmdemoraliseret vandbad. Hvis der ønskes indfarvning af emnet i overfladen, foretages dette før slutforsegling.

Organisk farvning foretages ved, at emnet sænkes ned i et bad. Ved farverne bronze anvendes et bad, hvori der anvendes katoder af tin som lægges ind i overfladen ved hjælp af en transformator.

Den grønne smiley viser, at CGB Eloxering ApS ikke har noget udestående med Arbejdstilsynet, og er dermed et signal til omverdenen om, at vi har orden på arbejdsmiljøet.

Som kunde hos CGB Eloxering er du noget ganske særligt. Vi lægger meget stor vægt på samarbejdet med den enkelte kunde – fra den første kontakt og til alle dine produkter er behandlet og leveret. Vi er stolte af at kunne levere en god og ensartet kvalitet, og sammen med dig lægger vi rammerne for, hvordan de enkelte emner skal behandles.

CGB Eloxering er en aktiv og kvalitetsbevidst medspiller i færdiggørelsen af dit produkt. Vi kan arbejde sammen med dig ved leveringer også til meget kvalitetsbeviste kunder, f.eks. i medicinalindustrien og på offshore markedet.

Vi følger dine emner tæt i hele processen, og holder øje med, at den enkelte ordre leveres til den aftalte tid. Men vi er også fleksible, og hvis en kunde pludselig har brug for en hurtigere levering, er vi kendt for at hjælpe, hvis det kan lade sig gøre. Vi giver en grundig og kompetent faglig rådgivning om overfladebehandling, og prøver gerne nye veje, hvis dit produkt stiller særlige krav til behandling eller udseende. Så du er altid velkommen til at ringe til CGB Eloxering, hvis du skal have løst et problem med overfladebehandling af dine produkter.

Rekvisition

Med varerne bør vedlægges en rekvisition og gerne en tegning, som definerer de ønskede overfladebehandlinger. Dette sikrer, at varerne får den rigtige behandling fra start til slut.

Emballage

For at sikre emnerne før anodisering, skal de opbevares indendørs og på et relativt tørt sted. Hvis det ikke er muligt anbefales en beskyttelsesanodisering på 5 my – eller at pålægge en folie, som begge hindrer tæring og dermed huller i den endelige anodisering.

Medarbejdere

Claus Bjerg

Direktør

Jan Jørgensen

Teknisk medarbejder

Marija Ban

Teknisk medarbejder

Kirsten Bjerg

Human Resource

André

Teknisk Medarbejder

Om aluminium

Information omkring aluminium, eloxering/anodisering & legeringer

Aluminium

Aluminium optræder i naturen som aluminiumsoxyd og har i menneskehedens historie eksisteret som en naturlig del af vores omgivelser.

Aluminium, som er det trejde hyppigste grundstof i jordskorpen, har lav massefylde, stor mekanisk styrke i legeringer og er korrosionsbestandigt. Det er let at forarbejde, ugiftigt og uden smag samt en god leder for både varme og elektrisk strøm. Da aluminium desuden er relativt billigt er det blevet et meget anvendt metal inden for et bredt område af sektorer og industrier.

Eloxering

Eloxering/Anodisering er en elektrokemisk process der går ud på at ilte aluminium så den bliver mere modstandsdygtig.

Aluminium er pga. sin naturlige oxidhinde ret korrosionsbestandigt, men styrken kan forbedres ved eloxering.

Eloxering kan sammenlignes med dannelsen af rust på jern. Akkurat som jern beskytter sig ved at danne rust, beskytter aluminium sig ved at oxidere.

Legeringer

Størstedelen af al aluminium som sælges på markedet er legeret med en eller flere tilsætningstoffer. Ulegeret aluminium er relativt blødt, så derfor tilsættes legeringselementer for at øge brudstyrken.


Legeringer til eloxering
Legeringer til hårdeloxering

Kom i kontakt med os

Har du yderligere spørgsmål? Kontakt os vha. kontaktinformationerne forneden
Bank
Klim Sparekasse
Reg. nr.: 9135
Konto nr.: 0085375
CVR
11 15 25 97